כיצד לרכוש מחשב חדש לבית/למשרד ולהמנע מעלויות אחזקה גבוהות

מאת: בוריס טיומקין | פורסם ב: 23/08/09במידה ואתם שוקלים לקנות מחשב חדש לבית או למשרד - המדריך הזה יעזור לכם להבין מה כתוב באותיות הקטנות של המפרט.
לעתים קרובות אנו נתקלים בלקוחות הרוכשים מחשבים חדשים ואינם מייחסים די חשיבות לכרטיס מסך, כמות זכרון או לספק הכח. המדריך הזה מיועד לכל מי שהחליט להחליף את המחשב הישן ומתקשה לקבוע איזה מפרט טכני מתאים עבורו.פרופיל המחשב וקביעת התקציב
בשלב הראשון, לפני שנכנסים להוצאות כבדות, עליכם להחליט על תקציב. מומלץ לציין נקודה זו בפני איש השרות תרם רכישת המחשב וזאת כדי שיוכל להרכיב את ו המפרט המתאים ביותר עבורכם. מערכת מחשב איכותית ואמינה עשויה לעלות 2,400 עד 15,000 שקלים, ללא מסך או מערכת הפעלה.
בשלב השני, עליכם לציין מה יהיו השימושים להם מיועד המחשב: האם המחשב מיועד למשחקים, לעבודה משרדית וגלישה באינטרנט, לצורך עבודה גרפית או עריכת וידאו/מוזיקה? לכל אחת מהדרישות יש רכיבים מועדפים ודגשים שונים שיש לשים לב אליהם בעת הרכבת המחשב. בכל תחום נתרכז ברכיב אחר במערכת ותינתן לו עדיפות על פני רכיבים אחרים.
לדוגמה: אם החלטתם לרכוש מחשב המיועד למשחקים יהיה עליכם לשים דגש על כרטיס המסך, ספק, זכרון ומארז מאוורר היטב המאפשר עבודה שקטה (כרטיסי מסך מהדור החדש, המיועדים לגיימרים, צורכים חשמל רב ודורשים הספקים גדולים, , יש להתאים ספק בהתאם למצויין במפרט הכרטיס).
אם תקציבכם דל, מומלץ לרכוש כרטיס מסך מטווח הביניים ולהסתפק בביצועים גראפיים פחותים.
לעומת זאת אם אתם מחפשים מחשב לעבודה משרדית ניתן להסתפק בכרטיס מסך בסיסי, חשוב להקפיד על כמות זכרון של 1 גיגה לפחות שכן תוכנות האופיס החדשות דורשות משאבים רבים יותר משנידרש בעבר. התקנת אופיס 2007 על מחשב עם זכרון קטן מ 1 גיגה יגרום לאיטיות בעבודה היום יומית.מחשבי מותג לעומת מחשבים מורכבים
כשמדובר בבחירת מחשבים לעסק, מומלץ לרכוש תחנות עבודה מאחד היצרנים המוכרים, כגון:
HP, DELL, LENOVO. ישנם יתרונות מובהקים בבחירת ציוד ממותג, למרות שמחירו גבוה לעומת מחירו של מחשב רגיל.
 • אחריות 3 שנים באתר הלקוח- ההבדל הבולט והחשוב ביותר הוא קבלת אחריות 3 שנים לכל חלקי המחשב ותיקון באתר הלקוח.חברות מותג שומרות לעצמן מלאי חלפים גדול והסיכוי שבזמן תקלה לא ימצא חלק זהה לזה התקול הוא קטן יותר ובכך נמנע מצב בו הלקוח צריך להוסיף כסף על חלק חילופי שעלותו גבוהה יותר.

 • איכות חלקי החילוף- נקודה נוספת וחשובה לא פחות היא איכות החומרה המוחלפת במסגרת האחריות. במיקרים מסויימים במחשבים רגילים תותקן חומרה חילופית באיכות נמוכה ולא תמיד זהה לחלקים המקוריים. במחשבים ממותגים ישנו מלאי חלקי חילוף זמין והחלקים המוחלפים יהיו זהים למקוריים באיכותם ומתוצרת ידוע.

 • זמינות ועלויות נילוות- ברוב המיקרים תחנות עבודה ממותגות מגיעות עם 3-4 שנות אחריות באתר הלקוח. אנשי השרות מגיעים הישר לבית העסק ומבצעים תיקון או החלפה של התחנה בו במקום מבלי לבזבז זמן עבודה על חיפוש מעבדת שרות אמינה, פירוק המחשב, נסיעה אל המעבדה הלוך וחזור , תשלום על חנייה והמתנה בתור לקבלת המחשב.

 • תאימות מושלמת בין חלקי המחשב - חברות מותג מבצעים תכנון ובדיקות רבות להתאמה מושלמת בין רכיבי החומרה השונים. אם מסכים כחולים אינם זרים לך, אתה מבין היטב את החשיבות שבסעיף זה.

אם החלטתם לרכוש מחשבים מורכבים (במחשבים יעודיים לגרפיקה או עיבוד וידאו וסאונד הפרשי המחיר בין תחנות מורכבות למותג עלולים להגיע למאות ואלפי שקלים), חשוב לקבל יעוץ ולודא כי רכשתם חומרה איכותית ומוכרת שניתן לקבל עבורה שרות מעבדה ותמיכה טכנית זמינה.סוג הליבה: Core2 Duo vs Quad Core
האם כדאי לרכוש פלטפורמה עם שתי ליבות או ארבע ליבות? מעבד כפול ליבה הוא מעבד המורכב משני מעבדים, שעובדים ביחד על משימות שונות במקביל, לכן מעבד זה יעבוד מהר גם אם נבצע שיתוף קבצים, עבודה במעבד תמלילים ומשחקים בו זמנית.
מעבדים מרובי ליבות הם עתיד עולם המחשוב, ויותר ויותר תוכנות ומשחקים לומדים לנצל זאת. בעקבות הפיתוח המהיר וירידת המחירים של מעבדים כפולי ליבה ניתן להשיגם בכל תקציב ולכל שימוש.
מעבדי Quad Core ו i7 החדשים הם מעבדים מרובעי ליבה לאנשי מקצוע העוסקים בעיבוד וידאו, תלת מימד וגיימרים מתקדמים.איכות המארז
זוהי אחת הקטגוריות החשובות ביותר - זו שתקבע את אורך חיי המחשב ונוחות השימוש והשדרוג. למרות שניראה כי אין הבדל גדול בין המארזים פרט ליופי, אין כך הדבר. חשוב להתאים לכל משתמש את המארז המתאים לו.
ההבדלים העיקריים בין המארזים :
 • מרחב פנימי- ככל שהמארז גדול יותר, כך ניתן לחבר מספר דיסקים קשיחים, וצורבים רב יותר. ונוחות הגישה לחומרה בזמן הצורך גבוהה יותר

 • בידוד רעש - בעת שמוש במשרד או בסלון בבית בזמן עריכת וידאו או מוזיקה חשוב לא פחות השקט. רעש מאוורר אינו נעים בזמן עבודה או צפיה בסרט ועל מנת לקבל סביבת עבודה שקטה ופרודוקטיבית יש לרכוש מארז מתאים.

כאן נכנסים מארזים מחברות מותג המתמחות בכך כמו: , Enerma, Antec, EZ COOL ועוד. שימוש במארזים אלה מאפשר בידוד מרעש ופיזור חום יעיל יותר.הגדרת תקציב ריאלית
חשוב לציין שהגדרת גובה התקציב צריכה להיות ריאלית. למרות קצב ההתפתחות המהיר של הטכנולוגיה, אין זה אומר שרכיבים ישנים הופכים לזולים יותר. נהפוך הוא. ככל שהרכיב ישן יותן כך המלאי שלו קטן ועלותו הופכת לגבוהה יותר. ברוב המקרים החלק אוזל ממלאי החנויות ולא ניתן להשיגו עוד .
נכון לתאריך כתיבת מאמר זה עלות מחשב למשחקים (ללא מסך או מערכת הפעלה) ינוע בין 3500 ל- 10,000 ש"ח, ועלות מחשב לעבודה משרדית יתחיל ב-2000 שקלים.
מפרטים זולים מכך לייעודים שציינו יובילו לפשרות בהרכבת המפרט, ויעלו את מחיר התחזוקה השוטפת. הפשרה מדומה לקו אדום שכל שקל שתחסכו באופן פרדוקסליתפסידו (בתחומים כגון אחריות, שרידות, יכולת שדרוג, שימושיות ועמידה בתנאים שהוצבו בתחילה, וכיו"ב).כרטיס התצוגה
כרטיסי המסך מחולקים לקטגוריות ע"פ ייעוד ומחיר:
 • רמת חיסכון, מתחת ל-500 שקלים. כרטיסים שלא נועדו למחשבי משחקים, אך יכולים לתת מענה טוב למישחקי אינטרנט, גלישה ועבודה עם תוכנות OFFICE

 • רמת מתחילים, כ-700-900 ש"ח. נועדו לגיימר מתחיל עם תקציב נמוך, או לאנשי מקצוע העוסקים בגרפיקה דו מימדית.

 • רמת ביניים, כ-1200-1500 שקלים. נועדו לגיימר מתקדם או לאנשים הנוהגים לבצע עריכה בתלת מימד או וידאו.

 • רמה גבוהה, מעל 1800 שקלים. כרטיסים אלו נועדו לגיימרים ואנשי מקצוע שלא מתפשרים על איכות ורוצים לשחק ולעבוד ברזולוציות ואיכויות גראפיות גבוהות.

לוח האם והזיכרון
לכל מעבד מספר ערכות שבבים המותאמות לו, היצרנים מקבלים אשור מאינטל ליצר לוחות אם שיתמכו בעזרת ערכות השבבים במעבדים השונים. השבבים, הם בעצם "המוח" של לוח האם ובלעדיהן שאר חלקי המחשב לא יכולים "לדבר" ביניהם. בשוק קיים מבחר עצום של יצרנים המייצרים מבחר של לוחות אם לכל ערכת שבבים. הלוחות השונים נבדלים בתכונות, מספר חריצי הרחבה, תמיכה בסוג מסויים של מעבדים, זכרון, יכולות קירור ועוד.להתחשב בצרכים
איזה אופציות חשובות לכם בלוח האם - האם אתם צריכים חיבור FireWire? HDMI? כמה כרטיסי רשת מובנים? כמה כניסות USB? האם אתם זקוקים לכרטיס קול איכותי יותר ממה שמציע הלוח אם? כמה חריצי זיכרון? האם קיים צורך במערך SLI של יותר מכרטיס מסך אחד?פיתרון מובנה
לוח האם חשוב הן לשדרוגים והן לאופן מערך הדיסקים הקשיחים (Raid1, Raid0). אין הבדל משמעותי בביצועים בין לוחות המבוססים על אותה ערכת שבבים.

הזיכרון
חברות רבות מיצרות רכיבי זיכרון. ניתן למנות מספר חברות מובילות בתחום כגון Corsair, Samsung, OCZ ו-Kingston. לא מומלץ לרכוש זכרונות של יצרנים לא ידועים או זכרונות ללא שם, שכן אורך החיים, התאימות לחומרה והאחריות מוגבלים.
תרם קביעת כמות הזכרון הדרושה חשוב להבין את יעוד המחשב. ככלל מומלץ לרכוש את כמות הזכרון הנדרש על פי יעודו:
אופיס ואינטרנט –לפחות 1 גיגה.
גרפיקה דו מימדית - 2 גיגה ומעלה. לעריכת וידאו וגרפיקה תלת מימדית - 4 גיגה ומעלה.ספק
ספק הכח מעביר את החשמל הדרוש לכל רכיב ורכיב במארז המחשב ומחוצה לו. לכל רכיב חומרה צריכת חשמל שונה, כרטיסי מסך מתקדמים ומעבדים צורכים יותר חשמל (כמו מעבדי ה QUAD CORE), ריבוי כוננים קשיחים, ריבוי מאווררים וכן הלאה, ידרשו הספק גבוה בהרבה ממה שספק סטנדרטי יכול לספק. על מנת להבטיח את יציבות המערכת בעבודה שוטפת , מומלץ לקנות ספק איכותי שיוכל לספק את כמות החשמל הדרושה למערכת.
דוגמאות למותגים ידועים בתחום הספקים: : Enermax ,OCZ ,Zalman ,Antec, EZ COOL ו-Thermaltake. ספקים עלומי שם בד"כ לא מספקים אפילו חצי מההספק הרשום עליהם, דבר העלול להביא לנזק תמידי ללוח האם וליתר החומרה במחשב.
אם אתם מתכננים מערכת עם כרטיס מסך מתקדם או אפילו כמה כרטיסי מסך, חשוב לדעת כי ישנם הספקים מומלצים לכרטיסים אלו, שהספקם הוא לרוב מעל 550W (ויש שמגיעים עד 1000W), ומחירם בהתאם. על מנת לבחור ספק שיתאים, פנו לאתר של חברת NVIDIA או ATI, שם יפורטו ההספקים המומלצים לכל דגם ודגם.

 

היכן לרכוש?
כאשר החלטתם על המפרט הרצוי ונגשתם לחנות, חשוב לדרוש הצעת מחיר מפורטת ככל האפשר על מנת לבצע השוואת מחירים נכונה ויעילה, בהצעה חשוב שיצוין זמן האחריות על הרכיבים השונים.
תחנות עבודה ממותגות וציוד עסקי בפרט לרוב אינו מוצע בחנויות המחשבים וניתן להזמינו רק מהמפיצים המורשים, או חברות הנותנות שרות לעסקים.
ישנן חנויות רבות המוכרות מחשבים מורכבים, חלקן מוכרות מחשבים מורכבים מוזלים, שמדגישים רכיבים מסויימים כמו מעבד, אך מזניחים את כל שאר החומרה, מצרפים מפרט דליל שלא ניתן להשוואה. לעיתים החנויות מוכרות חומרה של יצרנים נחותים תוך כדי השמטה מכוונת של שמות הדגמים הספציפיים של לוח האם, יצרן כרטיס המסך, זכרונות וכו'. במקרים אלו יש לדרוש הצעת מחיר מפורטת שתציין כל פריט חומרה שנמצא במחשב: כמות, שם היצרן (גם של יצרן החומרה וגם של יצרן ערכת השבבים), אחריות ועוד.
מן העבר השני, יש חנויות רבות המתמחות במכירת מחשבים בעלי מפרט איכותי. חובה לקנות מחשבים במקום מוכר וטוב שיכבד את האחריות עליה הוא מצהיר, כיום מיוצרים בסין וטיוואן חלקי מחשב בכמויות מסחריות והחומרה שמגיע ללקוח הסופי אינה נבדקת בקפידה. קורה, לא פעם, שגם סחורה ממותג איכותי מגיע תקולה באריזה, מומלץ להכנס לפורומים בנושא מחשבים, או להיועץ בקרובים אליכם שרכשו מחשב לאחרונה, ולשמוע חוות דעת על חנויות מוכרות.

יעוץ והקמת תשתיות

יעוץ והקמת תשתיות

Disaster Recovery 24h

Disaster Recovery 24h

הורד עכשיו את כלי התמיכה מרחוק

teamviewer-icon70X70
Net-Pro QSצרו עמנו קשר ונשוב אליכם בהקדם:

 • נטפרופשיונל טכנולוגיות בע"מ
 • אחד העם 9, ת"א, מגדל (כלבו) שלום
 • טלפון: 03-9411906
 • דוא"ל: info@net-pro.co.il

Popup Module

This is the Popup Module feature. Assign any module to the popup module position, and ensure that the Popup Feature is enabled in the Gantry Administrator.

You can configure its height and width from the Gantry Administrator.

More Information